TARİHÇE

1994 yılında, Bahçeşehir’de kurulan ilk kampüsünde eğitime başlayan Bahçeşehir Koleji, yarım asra yakındır eğitim alanında faaliyet gösteren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ailesinin bir parçasıdır.

Kaliteli eğitimi Türkiye’nin her köşesine ulaştırmak misyonuyla hareket eden Bahçeşehir Koleji, kurulduğu 1994 yılından itibaren Türkiye’ye öncülük eden eğitim modelleri uygulamaya, elde edilen başarılar sonrasında İstanbul’da ve Türkiye genelinde şubeler açmaya başladı.

Bugün, Türkiye genelinde 63 il 136 kampüste, 100.000’in üzerinde öğrenciye hizmet veren Bahçeşehir Koleji, 1994’ten bu yana yabancı dil eğitiminde fark yaratan uygulamaları ve dünyaya örnek oluşturan eğitim modelleriyle Türkiye’de dünya standartlarında, çağdaş ve kaliteli eğitime öncülük etmektedir.

Bahçeşehir Koleji başarılarını, 2017 Haziran ayında Bahçeşehir Okulları Spor Kulübü Derneği çatısı altında kurulan ve Türkiye Basketbol Ligi’nde mücadele eden profesyonel erkek basketbol takımıyla sürdürmeye başladı.

Basketbol camiasına yeni bir ekol, yeni bir soluk getiren Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, Türk Basketbolunun geliştirilmesine odaklı, "fair play"e dayalı spor anlayışıyla, basketbol camiasında dikkat çeken takımlarından olmayı başardı.

2017-2018 Sezonu Federasyon Kupası Şampiyon’u olan kulüp, play off final oynama başarısı göstererek ilk yılında Basketbol Süper Lig’e yükseldi. Basketbol Süper Ligi’ndeki ilk sezonunu 2018 - 2019 sezonunda geçiren Bahçeşehir Koleji, gösterdiği performansla ertesi sezon Avrupa kupalarına katılım hakkı elde etti ve FIBA Europe Cup’ta boy gösterdi.

2019-2020 Sezonunda hem ING Basketbol Super Ligi hem de FIBA Europe Cup’ta mücadele eden Bahçeşehir Koleji Basketbol Takımı, oynadığı fair play basketbol ve aldığı galibiyetlerle adını kupanın yarı finaline yazdırdı. Kırmızı-lacivertli ekip COVID-19 pandemisi nedeniyle iptal edilen FIBA Europe Cup ve ING Basketbol Süper Ligi sezonun ardından 2020-2021 sezonunda hızını arttırarak Avrupa’nın en prestijli ikinci şampiyonası olan 7DAYS EuroCup’tan davet aldı ve her sezon olduğu gibi bir adım daha ileri gitmeye devam etti.

7DAYS EuroCup’ta geçirdiği sezonda gösterdiği mücadeleyle basketbol otoritelerinin takdirini kazanan Bahçeşehir Koleji, bir sezonluk aranın ardından yeniden katılım hakkı elde ettiği FIBA Europe Cup’ı namağlup şampiyon tamamladı ve Türkiye’ye erkek basketbol branşında 7. Avrupa şampiyonluğunu kazandırmış oldu.

Bünyesinde bulunan okullar sayesinde güçlü bir altyapı oluşturarak ülke çapında sorumluluk bilinci gelişmiş, 21. yüzyılın gerektirdiği tüm becerilere sahip, gençleri kötü alışkanlıklardan uzak tutarak, spor yapan, sporu seven, özgüvenli ve topluma karşı sorumlu sporcular kazandırmayı amaç edinerek geleceğin basketbol yıldızlarını yetiştirmeye başlayan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü, kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin dört bir yanında organize ettiği tarama faaliyetleri neticesinde altı farklı şehirde otuz altyapı takımında 1000’e yakın lisanslı sporcuya ev sahipliği yapıyor.

Kısa sürede Türk Basketbolu’nun kilometre taşlarından biri olan Bahçeşehir Koleji Spor Kulübü, büyük bir eğitim kurumu olması sayesinde maçlara ciddi sayıda taraftar çekerek uzun vadede öğrencilerde fair play ruhunu ve spor bilincini geliştirmek ve bu vesileyle Türkiye’de bu ruhun yaygınlaşmasını sağlamayı, Türk Sporu’nu ileriye götürmeyi amaçlamaktadır.